Foto & video: jít zpět

Lov tuňáků, amberjacků & kalamarů v Chorvatsku

Obecně shrnuto: Skvělá destinace pro lov velkých ryb za 7 až 8 hodin jízdy autem z ČR.

V prosinci 2015 jsme s Honzou Dufkem navštívili vánoční Chorvatsko. Bohužel nám nevyšlo počasí, ale i tak to byla skvělá akce, která v jiném složení pokračovala na Velikonoce ve dnech 26-27.3.2016. Jak je to tedy s lovem ryb v Chorvatsku?

Chorvatsko jsme navštívili celkem třikrát. V polovině října 2014, začátkem prosince 2015 a na Velikonoce 2016. Akci v říjnu 2014 jsme již popsali. Pojďme tedy k zimnímu rybolovu 2015/2016.
Poslední dvě akce 2015/2016 jsme nepojali jako honbu za nutným úlovkem, ale jako poznání blízké destinace, kde se dají chytat velké ryby i v zimě, za dobré peníze, s víc než příjemnými teplotami a 7 až 8 hod. cestou autem z ČR. Vždy jsme dali přednost zkrácenému pobytu s délkou lovu 1-2 dny. Mít možnost jet si zachytat velké ryby na víkend je super i s tím, že se nemusí zadařit :) 

TABULKA:
Termíny lovu velkých ryb a kalamarů v Chorvatsku.

----pro zvětšení klikni na fotku v galerii na konci stránky---


Lov tuňáků:
Tuňák se v Chorvatsku nachází a loví celoročně. Nejlepší měsíce pro lov je září až listopad. Úspěšně lze tuňáky lovit i v prosinci a lednu, kdy je zároveň šance i na amberjacka. Loví se tuňák Bluefin i Bonito. Hlavní nástrahou jsou mrtvé sardinky, které se umisťují ve sloupci vody v různých hloubkáchDoporučuji mít sebou na lodi pevný a kvalitní vláčecí prut 100-160g s vláčecími nástrahami, který lze v případě výskytu menších tuňáků v blízkosti lodě rychle použít a zvýšit tím svoji šanci na úlovek. Po každé, když na Jadranu lovíme se nám malý tuňáci okolo 15-25kg objevují pod lodí. Pokud nemá kapitán lodi výhradní povolení si uloveného tuňáka ponechat, probíhá lov formou chyť a pusť. V Chorvatsku se loví tuňáci o hmotnosti od cca. 15 do 300kg. Pokaždé, když jsme v Chorvatsku lovili, jsme tuňáky viděli, ať už v přístavu, nebo na moři u lodi, tak sonaru.

Lov amberjacků:
Amberjack je ryba, která se v Chorvatsku loví v zimním období. Lze ji lovit od poloviny prosince do poloviny března. Nejlepšími dny pro fishing jsou pak vánoční dny a začátek ledna. V posledních dvou letech je problémem silný vítr, který ne vždy dovolí vyjet na moře. Je proto nutné sledovat počasí a termín lovu jemu plně přizpůsobit. Amberjack se loví kolem podmořských kopců na hloubkách okolo 80-90m na speedjiggi. V Chorvatsku se loví amberjaci převážně o hmotnosti 20-35 kg. Největší kusy dosahují hmotnosti 50-60kg.

Lov kalamarů: 'viz.tabulka'

---------------------------------------------------------------------
O lokalitě a cenách:
Asi nejlepším místem v celém Chorvatsku, kde můžete tuňáky a amberjacky lovit je okolí ostrova Žirje, který leží mezi Vodicí a Šibeníkem. Zde se potkávají prakticky všichni rybáři, kteří chtějí ulovit svoji Megafish. V přístavech měst a vesnic je možné si pronajmout loď i s kapitánem. Ceny jsou však velmi odlišné a závisí na velikosti a vybavenosti lodí. Pohybují se od 300 do 900 euro/den. Mít velkou a skvěle vybavenou loď nemusí vždy znamenat vysněný úlovek a už vůbec ne v případě, kdy prakticky všechny lodě loví v jedné lokalitě. K úlovku potřebujete povolení, loď s námořní mapou a dobrým sonarem, správné nástrahy a kapitána co se vyzná.

----------------------------------------------------------------------------------
Za rybami do Chorvatska jezdíme přes našeho známého Chorvata Karla, který umí skvěle česky a se kterým se bez potíží na všem domluvíme. Je velmi vstřícný. Pokud vidíme, že je dle předpovědi dobré počasí, ověříme si e-mailem, nebo telefonicky dostupnost lodi s kapitánem, ubytovaní a vyrážíme třeba jen na víkend. Cesta z domu na místo trvá necelých 8 hodin. Není problém po práci vyjet v 16:00 a do 00:00 jsme tam. Za celodenní pronájem lodi k rybolovu i s kapitánem účtuje 300 euro/loď (ideální pro 3 rybáře). Za ubytování účtuje pak do 50 euro/apartmán dle počtu osob a velikosti apartmánu. Pruty i nástrahy na lov má na lodi kapitán k půjčení v omezeném množství. My si raději vždy bereme vybavení svoje.

Pro toho, kdo by si chtěl zkusit rybařit v Chorvatsku dáváme k dispozici přímý kontakt na česky mluvícího Chorvata Karla, který využíváme. Vše nám zajistí 'povolenky, ubytování, rybolov'. 

E-mail - karlo.klarin@gmail.com 

---------------------------------------------------------------------

AKCE 9.12. - 11.12.2015

8.12.2015 Do Chorvatska jsme vyjeli ve složení Tomáš, Venca & Honza Dufek (Rybaření Norsko) v odpoledních hodinách ve 14:00 z Brna. Celá cesta probíhala v klidu, akorát v Chorvatsku 50km od Zadaru nás překvapilo na Chorvatské poměry velké množství sněhu..
Honza Dufek

..do apartmánu ke Karlovi jsme dojeli ve 22:00. Přivítal nás skvělou češtinou, pivem a rakijí :o) Z balkónu jsme pak udělali společné selfie.
Tomáš Poul Honza Dufek

9.12.2015 Ráno po 9:00 hod. nás vyzvedl kapitán a naše cesta směrovala do lovišť amberjacků vzdálených 20 km od pobřeží Chorvatska. Měli jsme před sebou krásný den bez větru. To se mělo ale večer změnit,... 
Honza DufekNavijáky PENN Spinfisher 5500,7500 & PENN Conflict 6000, pruty PENN Regiment 1,8m-50lb a WFT Open Water 1,8m-30lb tvoří naši nekompromisní výbavu na jigging.
PENN Conflict 6000

Ayashi fishing

Po hodinové plavbě, na vyhlášená loviště jsme se dali do práce, ale bohužel záběr nepřišel. Že by se amberjack ještě v místě nevyskytoval, nebo jsme na něj jen netrefili? V místech, kde běžně loví 15-50 lodí, jsme byli sami. Proč tomu tak bylo? Amberjack je ryba, která se do hejn shlukuje v zimním období od 15.12. (+- týden) do cca. 15.3. a to je ten správný čas pro jeho lov. Každý rok je tomu ale jinak. Zřejmě jsme byli na místě jen moc brzy a ta pravá chvíle ještě nenastala...
Ayashi fishing

Se západem slunce jsme se věnovali lovu kalamarů. Honza Dufek si techniku rychle osvojil a tak jsme natočili video Lov kalamarů s Honzou Dufkem. (video bude k vidění během ledna 2016)
Honza Dufek

Tomáš Poul

V 18:00 jsme museli ale naši seanci ukončit, protože se k nám hnal silný vítr ze severu. V tu chvíli jsme ještě netušili, že tím pro nás fishing skončil.

Po návratu do přístavu jsme mohli prohlédnout úlovky místních rybářů, kteří dovezli velké množství tuňáků Bluefin a Bonito. Řádově několik desítek kusů. Ty největší kusy vážili přes 60kg. Lov tuňáků v Chorvatsku je tedy v plném proudu i v prosinci.
Honza Dufek

Na vodu už jsme se díky boře nedostali. Druhý den do toho všeho ještě Honza Dufek onemocněl a tak jsme byli nuceni po 2.dnech pobytu akci ukončit.


AKCE 26.3. - 27.3.2016

HEKTOR s kapitánem VILLIM
Hektor

Minulý týden 1.9. - 4.9. jsme s Hektorem Mazzym vyvezli svoje přítelkyně za naším kamarádem Karlem na prodloužený víkend do Chorvatska s tím, že kromě plážové dovolené si nenecháme ujít ani Big Game. V pátek jsme si večer zajeli na kalamary a v sobotu jsme měli jet nejprve koupačka národní park Cornati a od 18:00 do 24:00 lovit tuňáky. Bohužel jsme dostali info z pevniny, že se kazí počasí a tak jsme asi v 17:00 rychle prchali na pevninu před silným větrem a mega vlnami. Trochu mě to připomínalo Gib Bame na Kapverdách :) Jedinou možností jak si aspon na chvili zarybařit bylo vyrazit na tuňaky druhý den ráno v 5:00 hod. Holky a Mazzy byli unavený a tak trochu se báli vln, tak jsem nakonec ve 4:30 vstal a vyrazil sám s kapitánem Villim. Svítání na lodi bylo fantastický i celej lov mel skvelou atmosferu i napětí. Bohužel ale trval jen něco málo přes 4,5 hodiny, což není nic moc?. Při příjezdu na loviště tam zrovna rybáři stahovali plný sítě sardinek, co za celou noc ulovili. My jsme na nic nečekali a začali rychle nahazovat a krmit, tunaci byli blízko,?Někdy po 8:00 hodině jsem poprvé viděl tuňáky skákat nad vodu asi cca. 100 m od lodi. Asi o hodinu později, když kapitán odpočíval v kajutě se rozjela brzda u mého Spinfischera 7500. Rychle jsem přispěchal, ale po záseku jsem cítil jen lehký cuknutí a nic,?. Pak už se do 11:00 hod. nic nestalo, tak jsme to zabalili a spěchal jsem za přítelkyní. Nicméně jsme si celý pobyt skvěle užili. Karlo s Kapitánem Villim nám připravili skvělou grilovačku mořských plodů s domácím vínem a rakijí?
Závěrem k lovu tuňáků asi takto! Ve střední Dalmácii se tuňáci loví na otevřeném moři na 140 ? 200 m hloubkách. Pohybují se ve sloupci mezi cca. -90 m a hladinou, na ploše okolo 300 km2 ?viz.mapka?, což vyžaduje neustálé hledání, krmení a zabere to prostě čas. Pochopil jsem, že při rekreační dovolené s přítelkyní a cca. 4,5 hodinovým fishingem je šance na otevřeném moři ulovit tuňáka opravdu malá. Na konci října se do Chorvatska vrátím s 2-3 členným týmem, obohacen o nové zkušenosti a budeme do nich šlapat 3 dny a noci v kuse a nepolevíme! S Chorvatskými kamarády už se přípravy rozběhli a tentokrát neponecháme nic náhodě od počasí po vytrvalost. Chce to odhodlání, nevzdat to a šlapat do nich, protože tam jsou a jejich sezóna právě začíná !!!!
Tom

Novinky
18.7.2020

Právě jsme aktualizovali sekci MP3 klikni zde , kde si můžeš stáhnout a poslechnout naše poslední hudební novinky, které jsme natočili se zpěvákem Radimem Píbilem z Dr.Doll. Poslední vydanou peckou je oficiální song seriálu Za rybami světových moří - Ticho před bouří


Všechny novinky
Doporučujeme